Rahatsız Edici Anılarla Barışmak ve EMDR

Anasayfa / Yazılar / Rahatsız Edici Anılarla Barışmak ve EMDR

    Günlük hayatta olumlu, olumsuz ya da nötr olan birçok an deneyimlemekteyiz. Deneyimlediğimiz nötr ya da olumlu anılar zihnimiz tarafından ‘’normal’’ bir şekilde bilgi işleme sürecinden geçerken, olumsuz ya da travmatik anılarda bilgi işleme süreci bozulmakta, zihnin anıyı işleme ve anlamlandırma süreci kesintiye uğramaktadır. Bu yüzden olumsuz ya da travmatik anılar, üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen canlılığını koruyabilmektedir.

    Yaygın olarak kullanılan bir yaklaşım olan  EMDR’a göre psikolojik ya psikosomatik rahatsızlıkların temelinde kişinin yaşadığı, işlenmemiş anıların yattığı varsayılmaktadır. Danışmanlık sürecinde  danışanın çift yönlü göz hareketleriyle beynin sağ ve sol yarıküreleri uyarılarak kişinin problemlerine kaynak olan travmatik ya da olumsuz anıların yeniden işlenmesi  sağlanmaktadır. Böylelikle danışanın geçmişte yaşadığı olumsuz ya da travmatik anılarını tekrar anlamlandırması ve daha sağlıklı değerlendirmesi, bugününü bozmayacak hale getirilmesi hedeflenmektedir. EMDR ile  travmatik ya da olumsuz anıların  silinmesi değil,  bu anıların oluşturduğu rahatsızlık ya da öfke, korku, çaresizlik vb.  yoğun duyguların ortadan kalkması sağlanmaktadır.

    Göz Hareketleriyle Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme olarak dilimize çevrilen EMDR,  travmalar başta olmak üzere günümüzde farklı psikolojik problemlerde etkililiği kanıtlanmış bir yöntemdir. Yas süreci, depresyon, fobiler, panik bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, psikosomatik rahatsızlıklarla çalışmada yaygın olarak kullanılmaktadır.

    EMDR'da danışanla çalışılırken geçmiş, şimdi ve geleceği içeren 8 aşamalı bir protokol izlenmektedir. Öncelikli olarak danışanın  geçmişte yaşadığı anılar işlemlenerek  duyarsızlaşmanın sağlanmasına, sonrasında ise   şimdiki zamanda yaşadığı sıkıntılara ve gelecekte benzer problemlerle baş etmeye yönelik EMDR seansları yapılmaktadır.

     Aklınıza sıklıkla gelen, geldiğinde yoğun olumsuz duygular hissettiğiniz yaşantılarınız varsa, günlük yaşamdaki bazı olayların geçmiş yaşantılarınızı tetiklediğini ve yoğun duygular uyandırdığını  düşünüyorsanız, EMDR  bu rahatsız edici anılarınızın etkisinden kurtulmada etkili bir  yöntem olabilir. 

Yaşam yolunda karşılaştığınız zorluklarda profesyonel destek için, Hemen Arayın! (0282) 293 27 00

Utku Psikobilim Danışmanlık - Tekirdağ Psikolojik ve Psikobilim Danışmanlık Merkezi - Çorlu Psikolojik Danışmanlık © Copyright 2019
Top